خیلی از دانش آموزان تلاشگر دوست دارند قبل از ورود به پایه دوازدهم برای آمادگی بیشتر در کنکور در تابستان مطالعه دروس پایه را آغاز کنند. اگر یک برنامه صحیح مطالعاتی در تابستان داشته باشید این برنامه میتواند یک شروع مناسب را برای کنکور شما فراهم کند.

معیار های صحیح برای درس خواندن در تابستان

مشخص کردن اهداف بلند مدت و کوتاه مدت

هدف کلی خود را بر این اساس تعیین کنید که هدف از مطالعه شما در تابستان چیست؟ حال هدف جزئی خود را بر اساس این سوال تعیین کنید که حالا برای رسیدن به هدف کلی چه فعالیت هایی باید انجام دهید؟

بیشتر بخوانید: نحوه برنامه ریزی کنکور 1400

کنکور کمپانی

شناسایی رفتارها و عادات زندگی خود

برای اینکه یک برنامه مناسب برای خودتان تدوین کنید باید عادت ها و رفتار های ثابت و متغیر خود را شناسایی کنید.

بیشتر بخوانید: روش تست زنی کنکور

روزی چند ساعت درس بخوانم؟

تابستان ۹۰ روز است و برنامه شما باید به گونه ای باشد که ۵۰ تا ۶۰درصد آن را به مطالعه اختصاص دهید.تقریبا ۵ تا ۷ ساعت مطالعه در روز برای تابستان عالیه!

تعیین اولویت بندی دروس

اولویت بندی در هر برنامه ای از ملزومات آن برنامه است.اولویت بندی باعث نظم دهی به مطالعه شما می شود. حال این سوال پیش می آید که:

در تابستان دوم و سوم باهم بخونم؟ یا اول یک پایه رابعد آن یکی را؟ کدام را اول بخوانم؟

جواب: اگر برنامه آزمونی را اجرا می کنید که طبق برنامه راهبردی همان آزمون پیش بروید مثلا در کانون دوم و سوم با هم جلو می روند.اما اگر خودتان می خواهید برنامه بریزید نظر ما این است که پایه ها را جدا بخوانید و اینکه کدام را اول بخوانید؟ باز هم بنظر ما اول پایه دهم را تموم کنید و بعد سراغ یازدهم روید چون شما درس های یازدهم را به تازگی امتحان دادید و حس تکراری بودن مطالب بهتون دست میدهد.

در تابستان خواب وغذا و تفریحات باید چطور باشد؟

از الان تا کنکور این ۳ تا را خوب مدیریت کنید مخصوصا خواب و تفریحات را! اگر دوست دارید بازدهی حداکثری داشته باشید‌.برای خواب در تابستان میانگین ۸ ساعت در شبانه روز کافیه! و اگر شما یک برنامه ریزی خوب داشته باشید می توانید به تفریحاتتون هم برسید.

برنامه ریزی تابستان کنکور چه ویژگی هایی دارد؟

برنامه ریزی همگام و هماهنگ با کلاس ها و آزمون ها

در فصل تابستان اکثریت دانش آموزان دوازدهم با توجه به ضعف هایی که دارند در کلاس های کنکور و آزمون های آزمایشی شرکت می کنند.در این زمان باید برنامه کلاس های کنکور بر برنامه آزمون های آزمایشی مقدم باشد زیرا در صورت عقب ماندن از برنامه کلاس ها دیگر فرصتی برای جبران عقب ماندگی ها وجود ندارد اما آزمون های آزمایشی ایستگاه های جبرانی دارند.ولی اگر در کلاس های کنکور شرکت نکردید اولویت خود را با برنامه آزمون قرار دهید و برنامه ریزی خود را بر اساس آزمون های آزمایشی تنظیم کنید.

بیشتر بخوانید: راهنمای جامع قبولی پزشکی سراسری

نحوه مطالعه دروس چگونه باید باشد؟

تنوع بالای دروس در طول هفته

یکی از ویژگی های مهم و اساسی برنامه ریزی تابستان رعایت تنوع در دروس است.باید در طول هفته تمام دروس اختصاصی و عمومی را در برنامه ریزی بگنجانیم. شما باید برنامه هفتگی تان را براساس ضرایب کنکور بچینید و ساعات بیشتری را به دروسی که در کنکور ضرایب بیشتری دارند اختصاص دهید. مثلا در رشته تجربی دروسی مثل زیست و شیمی ضریب بیشتری دارند

توازن بین درس های عمومی و اختصاصی

در تابستان اگر بتوانید همه دروس عمومی را بگنجانید عالیه اما اگر وقت نمی کنین حتما عربی و زبان انگلیسی را مطالعه کنید.نسبت مطالعاتی شما برای درس های اختصاصی و عمومی باید ۸۰ به ۲۰ باشد یعنی اگر شما می خواهید در یک روز ۵ ساعت مطالعه کنید باید ۱ساعت عمومی و ۴ ساعت اختصاصی بخوانید.

نحوه مطالعه دروس در یک روز

اولا درس هایی که در یک روز می خوانید سعی کنید متفاوت باشند.هم چنین بعد از یک درس تحلیلی مثل ریاضی سراغ یک درس توصیفی مثل زیست یا عمومی بروید بهتر است.

در تابستان درس ها را تشریحی بخوانیم یا تستی؟

چون کنکور تستی است پس شما باید درس ها را به صورتی که از شما می خواهند بخوانید اما اینکه تمام درس ها را تستی بخوانید کار درستی نیست زیرا بعضی از درس های تحلیلی علاوه بر تست به حل تمرینات تشریحی نیاز دارند.شما باید در طول هفته ساعاتی را به تست زدن اختصاص دهید زیرا تست زنی سبب مرور مطالب و ماندگاری بیشتر مطالب در ذهن شما میشود و هم چنین این گونه نباشید که یک هفته را فقط مطالعه کنید و یک هفته را فقط تست بزنید.

چه نکاتی را باید در برنامه ریزی تابستان کنکور رعایت کرد؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *