ریاضی درسی تحلیلی هست که در کنکور تجربی 30 سوال و در کنکور ریاضی 55 سوال هست. ریاضی نظام جدید نسبت به ریاضی نظام قدیم ساده تر هست و اینکه مباحث خیلی کمتری در اون توضیح داده شده است

در کنکور تجربی سوالات ریاضی از سوال126 شروع میشن و این سوال ها از کتاب هندسه و کتاب آمار و خود کتاب های ریاضی دوم و سوم و چهارم و دهم و یازدهم و دوازدهم هست. طبق چیزی که گفتم یعنی از کتاب اول دبیرستان سوالی مطرح نمیشه ولی شما باید کاملا اون رو بخونین و روش مسلط باشین چون پایه ی بقیه کتاب ها هست و درصورتی که نخونین و یاد نگیرین اصلا مبحث های دیگه رو نمیتونین متوجه بشین و نمیفهمین که سوال چی میخواد ازتون.

میگن ریاضی ۲۰۰۰ سال قبل از میلاد مسیح بوده. پس به خاطر قدمت زیاد هم که شده نباید حذفش کنی و تو کنکور باید
درصد بالایی بزنی!

چرا ریاضی مهم تر از زیست است؟

ضریب ریاضی تو زیرگروه یک دو عه و تو زیر گروه دو سه هست. اهمیت این درس تو تجربی حتی بیشتر از زیسته. اکثر بچه ها جذابیت زیست کورشون میکنه و ریاضی رو کم میزنن. در
نتیجه تراز بیشتری میده. اگه بخوام ساده بگم، ۶۰ درصد ریاضی بهتر از ۶۰ زیسته. اونم به خاطر اینه که میانگین درصد
ریاضی خیلی پایین تره. یعنی تو محاسبه تراز وقتی اختلاف درصد از میانگین حساب میشه، عدد بزرگ تری در میاد.

یجور دیگه هم میتونیم حساب کنیم. اگه تو سایتای تخمین رتبه یک بار همرو صفر بزنیم فقط زیست رو ۱۰۰ بزنیم، رتبه میاد
۵۰ هزار. اما اگه همرو صفر بزنیم و فقط ریاضی رو ۱۰۰ بزنیم رتبه میاد ۳۰ هزار.

همه درسا صفر، زیست ۱۰۰ > رتبه ۵۰ هزار
همه درسا صفر، ریاضی ۱۰۰ > رتبه ۳۰ هزار

مبحث شناسی ریاضی کنکور

از نظر ترکیبی بودن مباحث ما دو نوع مبحث داریم: 1. مباحث مستقل 2. مباحثی که باهم ترکیب میشوند

مباحث مستقل: الگو و دنباله، شمارش بدون شمردن، احتمال (با فصل شمارش ترکیب میشه)، آمار، لگاریتم، هندسه

اگر ریاضی چیز زیادی نمیدونین میتونین در 3 ماه با این ترتیب مباحث رو بخونین: 1. الگو دنباله 2. مجموعه (1-2سوال) 3. شمارش بدون شمردن و احتمال (3 سوال در کنکور). تا این جا حدود 20 درصد از کنکور رو بدست میارین. 4. لگاریتم ( 2 سوال). 5. معادله و نامعادله (3 سوال) 5. ازینجا به بعد باید ببینین با چه فصلی راحت ترید. پیشنهاد من اینه که بعدش برید سراغ مثلثات. چون مثلثات پیشنیاز خیلی از مباحث دیگه است. البته اگر دوست داشتین میتونین تابع، حد، مشتق یا کاربرد مشتق هم به جاش بخونید.

به هیچ عنوان برای شروع خودتون رو درگیر فصل هندسه نکنین. چون اگرچه ترکیب نمیشه اما سوالات خلاقانه ای داره و برای تسلط بهش باید تعداد تست زیادی حل کنین

2 مسیر داری

آموزش ویدیویی ریاضی کنکور به صورت کاملا رایگان

مباحث کاملا مستقل ریاضی و تعداد تست کنکور

 • لگاریتم ۲ سوال
 • دنباله ۱ سوال
 • آمار ۱ سوال
 • احتمال ۲ سوال
 • هندسه ۳ سوال
 • مقاطع مخروطی ۱ سوال
 • شمارش بدون شمردن ۱ سوال

اینا میشه ۱۱ سوال، یعنی ۴۰ درصد کنکور

مباحث مرتبط باهم

 • معادله و نا معادله ۳ سوال
 • تابع ۲ سوال
 • مثلثات ۴ سوال
 • حد ۴ سوال
 • مشتق و کاربرد ان ۶ سوال
 • ۱۹ سوال ۶۰ درصد

کدوم مباحث ریاضی رو بخونیم؟

روش مطالعه ریاضی کنکور

زنجیروار بخون

همه ی دبیران و اساتید ریاضی رو زنجیره وار و مبحثی درس میدن و این زنجیره بودن باعث میشه که مباحث جدید رو به خوبی یاد بگیرین و هم اینکه برای ریاضی اگه مباحث پایه ای رو یادنگیرین مباحث جدید رو هم نمیتونین یاد بگیرین.

روش تست زنی در درس ریاضی

برای ریاضی وقتی میتونین پیشرفت کنین که سوالات رو از جهات مختلف بتونین بررسی کنین و بفهمی
اول از همه از درسنامه و یا جزوه شروع میکنیم و بعد شروع میکنیم به تست زدن در مرحله ی اول حل سوال تشریحی خلی میتونه کارساز باشه و در مراحل بعدی حل تست برای حل کردن تست ها اگه در سوالی به مشکلی برخوردین که قابل حل نبود به صورت اپن درسنامه جواب رو پیدا کنین. یعنی اینکه برگردین عقب و مراجعه کنین به درسنامه و اون بخش رو پیدا کنین و بخونین تا متوجه بشین که سوالات به اون شکل به چه صورتی حل میشن و ادامه بدین به حل سوال. اگر بازهم نتونستین حل کنین میتونین کمی از پاسخنامه کمک بگیرین و مجددا حل کنین. اگه اصلا خودتون نتونستین سوال رو حل کنین در این صورت میتونین پاسخ سوال رو کامل از روی پاسخ نامه بخونین و خودتون ی بار دیگه اون رو حل کنین اگر نتونستین سوال رو علامت بزنین و زمانی که خواستین مرور کنین دوباره سوال رو حل کنین. پس هیچ وقت سریع به سراغ پاسخنامه نرین در این صورت ذهنتون تنبل میشه و به خودش سختی نمیده که فکر کنه و سوال رو حل کنه.

چگونه در درس ریاضی پیشرفت کنیم؟

نکته ی مهم این هست که شما با سوال کلنجار برین و بازی با ریاضی رو واقعا توی خونه انجام بدین ن اینکه سر آزمون اینکار رو بخوایین انجام بدین. از اونجایی که ریاضی درسی تحلیلی هست بهتره ی سوال رو از هر روشی که میتونین حل کنین روش های مختلف رو امتحان کنین تا بتونین بهترین روش رو پیدا کنین برای حل سوال و به سرعت تشخیص بدین که کدوم گزینه درست هست.
روش های تصویری یادگیری ریاضی هم خیلی میتونن مفید باشن مخصوصا برای مبحث هایی که با ی رسم نمودار یا شکل ساده میشه سوال رو حل کرد.


در مراحل بعدی تست زنی تون برگردین و از ممبحث های قبلی هم تست بزنین تا بتونین مسلط بشین روی مطلب و اینکه زنجیره های مهم ریاضی رو بشناسین

بهترین منابع برای ریاضی

آی کیو

همه تیپ سوال داره و تست هاش از متوسط شروع میشه میره به سخت و خیلی سخت و با یه شیب ملایم انواع سوالات رو ارائه میده. توی پاسخنامه هم کادر هایی وجود داره نکات برخی تست هارو به شکل یک نکته تستی خیلی بدرد بخور بیان کرده

به درد افراد با درصد بالای 70. ای کیو کامل و بی نقصه و اگر کسی روش مسلط بشه میتونه ریاضی رو بالای 90 بزنه.

مهر و ماه

درسنامه ش از همه بهتره. کیفیت سوالاش هم خوبه اما پاسخنامه ش یه مقدار ضعیفه. راه حلای طولانی و بعضی وقتا غیر کاربردی داره.

به درد کسایی مبخوره که پایه نسبتا خوبی دارن. از لحاظ سختی هم به جز ای کیو از همه سخت تره

خیلی سبز

کیفیت پاسخنامه ش از بقیه بهتره. همه گزینه ها رو کامل بررسی کرده. درسنامه ش به اندازه مهر و ماه طبقه بندی شده نیست. سطح سوالاش خوبه.

از لحاظ درسنامه برای کسی که ریاضی ش زیر 70 هست این کتاب و میکرو خیلی خوبن

میکرو طلایی

فرق چندانی با خیلی سبز ندارد. درسنامه هاشون تقریبا یه جورن. همه نکات برای درصد تقریبا 70 بیان کردن. تست ها و پاسخنامه خیلی سبز یه مقدار بهتره.

برای کسی که درصد ریاضی ش زیر 79 هست میکرو و خیلی سبز خوبن. البته خیلی سبز یکمی پخته تره.

آبی

سطح سوالات خیلی استانداردی داره. پاسخنامه نسبتا خوبی داره اما عملا درسنامه نداره.

برای مرور عالیه اما برای آموزش کم و کوتاه و ضعیفه

تخته سیاه

درسنامه منحصر به فرد با بیانی ساده و قابل استفاده برای هر سطح دانش آموز. تست ها برگرفته شده از کتاب درسی و سوالات کن کنکور 10 سال اخیر. کلن هم 3000 تا تست داره. این کتاب برای کساییه که ریاضی شون زیر 30-40 هست فوق العاده است.

منبع دوم

معمولا پیشنهاد میشه به دوازدهمی ها که حجم کارشون بالاست منبع دوم نداشته باشن اما اگه خواستین منبع دومی داشته باشین موج آزمون با درسنامه خلاصخ و آزمون های استاندارد بهترین گزینه برای منبع دومه

پشت کنکوری ها و دوازدهمی های با درصد بالای 50 حتما این کتاب رو تهیه کنین

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *