روش مطالعه زیست

بهترین روش مطالعه زیست شناسی کنکور

روش مطالعه

سلام بچه ها! حتما به عنوان یه کنکوری به احتمال بالا زمان زیادی رو برای درس زیست شناسی صرف میکنین. اما باید بدونین که اگه روش های نادرست رو استفاده کنین زمان زیادی رو از دست دادید و از خیلی از رقلاتون عقب می افتین. باید روش درست مطالعه رو از رتبه برترهای سال های قبل بپرسین. اونا بهترین و موثق ترین منابع برای یادگیری روش های درست خوندن زیست شناسی هستن. ما سعی کردیم تو این مقاله روش خواندن زیست شناسی که بین اغلب رتبه برتر ها مشنرک هست رو توضیح بدیم

روش مطالعه زیست : درسی رو با همه ی جزئیات بخونید

سعی کنید مطالعتون همه ی قيدها، مطالب حفظی، مفهومی و شکل هارو در بربگیره بعد برید سراغ جزوه یا درسنامه ی مدنظرتون، اون رو هم دقیق مطالعه کنید و نکات لازم رو وارد كتاب نزدیک بخش مربوطه بكنيد.

حال که اهمیت این کتاب را فهمیدیم چکار باید کرد؟ اولا که درس زیست هرروز حداقل ۲ساعت باید مطالعه شود دوما هنگام مطالعه ی آن هر سه کتاب را در کنار خود گذاشته که اگر یک سری از مطالب با هم ارتباط داشتند بتوانید این ارتباط را پیدا کنید سپس طرح سوال در ذهن خود دسته بندی مطالب فهم عميق آن ها باید انجام شود و حفظ کردن صرف اصلا کافی نیست.

روش برنامه ریزی زیست کنکور

فرض کنید می خواید فصل گوارش رو از روز شنبه بخونید. قبلا هم گفتم که زیست جزو برنامه ی ثابت هر روزه (حداقل 2ساعت مفید) پس استراتژی تون میشه این:

شنبه:

در اولین روز مطالعه ی اون فصل، یک بار #کتاب_درسی رو کامل مطالعه می کنید و جزوه یا درسنامه تون رو هم مطالعه می کنید.مثلا در این مثال، شما ابتدا باید #کل_فصل گوارش رو از روی کتاب درسی بخونید و بعد تا جایی که می رسید درسنامه هارو هم بخونید
از همین جا آفت های کار شروع میشه! یعنی فرد به این موضوع توجه نمی کنه که قراره روند مطالعه در روزهای بعدی کامل بشه نه در همین روز اول! بنابراین روی تک تک موارد زوم می کنه و گیر میده! در نتیجه به برنامه نمی رسه

1شنبه :

مطالعه درسنامه هارو کامل کنید تا تمام درسنامه های فصل تموم بشه.بعدش باید #بلافاصله زدن تست رو شروع کنید.(چی می گفتیم بهش؟ تست آموزشی) مثلا از کتاب جامع جامع گاج یا خیلی سبز . خب کدوم تست هارو بزنیم؟ تست های خط به خط کتاب خیلی سبز یا تا قبل از قسمت “آنچه تاکنون خوانده ایم” گاج
کلا” از هرفصل باید یه سری از تست هارو نگه داریم و فعلا نزنیم.

خب با چه روندی تست بزنیم؟ در این روز تست هایی رو بزنید که یکان شماره شون ،0و5 باشه.مثلا اگه تست های فصل گوارش از شماره 452شروع میشه شما باید تست های 455 و 460 و 465 و…رو بزنید.

2شنبه:

یه مرور سریع از کتاب درسی و درسنامه ها و بعد، زدن تست هایی که یکان شون 1و6 هست

3شنبه:

یه مرور خیلی سریع از سه روز گذشته (شامل غلط های تستی و نکات یادداشت شده) و بعد، زدن تست هایی که یکان شون 2و7 هست

4شنبه:

بدون مرور روزهای قبل، میری سراغ زدن تست هایی که یکان شون 3و8 هست

5شنبه:

بدون مرور میری سراغ زدن آخرین سری، یعنی تست هایی که یکان شون 4و9 هست.
جمعه: در روز هفتم برنامه، همه ی مطالب 6روز گذشته رو مرور می کنی.(غلط ها، نکته ها، و رجوع دوباره به کتاب درسی)

شنبه ی هفته ی بعد . دوباره همین برنامه رو برای فصل بعدی شروع می کنی.تا برسی به 5 شنبه
در 5شنبه ی هفته دوم، علاوه بر تست های یکان 4و9 فصل همون هفته، #یک_صفحه از تست های آنچه تاکنون خوانده ایم فصل هفته قبل رو میزنی(2تاش رو همزمان)

برنامه ی جمعه هفته دوم هم باز مثل جمعه ی قبلیه

شنبه هفته سوم:

شروع فصل جدید و باز همون روال رو طی می کنی تا برسی به 5شنبه!
در 5شنبه هفته سوم، علاوه بر تست های 4و9 فصل همون هفته، یک صفحه از تست های آنچه تاکنون خوانده ایم فصل هفته قبل و یک صفحه از آنچه تاکنون خوانده ایم فصل 2هفته ی قبل میزنی…. و جمعه هم که همه رو مرور می کنی…

در کل، جمعه ها برای زیست حکم جمع بندی و مرور رو داره و 5شنبه ها حکم آزمون جامع
یعنی قراره 5شنبه ها، علاوه بر تست زدن از فصل همون هفته، یه خورده تست هم از فصل هفته قبل و یا هفته های قبل بزنی.
حالا فهمیدی که چرا گفتم اولا” تست هارو یکجا نزن و ثانیا” از هرفصل یا مبحث، تعدادی تست رو نگه دار.

این بهترین شیوه برای مروره؛ چون هم دائمی و مستمره و هم نقاط ضعف واقعی ت رو بهت نشون میده.چون وقتی داری #بدون_مرور_قبلی ، از فصل هایی که قبلا خوندی تست میزنی کامل متوجه میشی که کجاهارو بیشتر فراموش می کنی و کجاهارو کامل یاد نگرفتی.در نتیجه روی اون ها بیشتر تاکید می کنی.

این روش (یعنی تست زدن از فصل های گذشته، بدون مرور قبلی) بهترین شیوه برای مرور و رسیدن به تسلط ئه.
چون اونایی که مرورشون این جوریه که: اول می خونن و بعدش چندتا تست مروری هم می زنند، عملا” دارند خودشون رو گول میزنن
چون در این صورت براشون مشخص نمیشه که از یه مبحث ، کجاهارو بیشتر یادشون میره و کجاهارو هنوز خوب بلد نیستن….چون قبل زدن تست، همه ی مطالب رو دوباره دیده اند و به خاطر آورده اند
این افراد، نزدیک کنکور، دچار استرس شدید و فراموشی های بسیار می شن  چون نقاط ضعف شون رو نشناخته اند و روی اون ها تمرکز نکرده اند. در نتیجه نزدیکای کنکور، باید روی تک تک مطالب زوم کنند که متاسفانه وقتی برای این کار وجود نداره
تازه اگرهم با هزار بدبختی، تونستن که همه ی مطالب رو مرور کنند، تسلطی بر اون ها نخواهند داشت.چون نتونستن از خودشون آزمون جامع بگیرند.به این دلیل که عمده ی وقت شون رو در روزهای پایانی، به “خواندن” اختصاص میدن، در نتیجه فرصتی برای زدن کنکورهای گذشته به صورت جامع، پیدا نمی کنند.

روش مطالعه زیست شناسی کنکور

روش مطالعه زیست : تست آموزشی زیست شناسی بزنین

یعنی تست هارو دونه دونه جواب میدید،همه ی گزینه هارو بررسی میکنید، پاسخ تشریحی رو چک میکنید و بازهم نکات رو وارد کتاب درسی میکنید. سعی کنید توی مرحله تست آموزشی سراغ تست های خیلی سطح بالانريد و همین که استاندارد باشن خوب و كافيه سوالاتی که بلد نبودید یا غلط جواب دادین رو علامت دار کنید و توی دفعات بعدی مطالعه و تست حتما بهشون رجوع کنید. این تست های علامتدار به شلم خیلی کمک میکنند بخصوص توی دوران جمع بندی. 3. بعد از تست زدن دوتا نکته رو باید متوجه شده باشید. یکی اینکه کدوم قسمت هارو خوب نخونده بودید که نمیتونستید تست هاش رو جواب بدید دوم هم اینکه تاکید طراحا روی کدوم قسمت های فصل بیشتر بوده

 

روش مطالعه زیست : حاشیه نویسی در کتاب درسی

یک جمله را یادت باشد. کتاب درسی زیست هرچقدر کثیف تر و پرنکته تر باشد یعنی تسلط تو به زیست بیشتر است. نکته ای خوب است که ناب باشد. وقتی ان را درک میکنی به وجد بیایی. یکسری نکته ها واقعا با اینکه بار علمی زیادی دارند اما کنکوری نیستند. اینها را فقط یک کنکوری حرفه ای میتواند تشخیص دهد. شما باید همیشه نیم نگاهی سوالات زیست کنکور های اخیر داشته باشید. وقتی نگبه نکته جدیدی برخورد کردید باید متوجه شوید که این از ان نکته های ناب کنکوری است.
یکسری نکات معروف زیست شناسی هستند که قبلا در کنکور امده اند. معمولا این نکات در ازمون های ازمایشی هم معروف هستند. شما نمیتوانید این نکات را شناسایی نکنید و بگویید زیستم قوی است.

کتابی مثل فاگوزیست با اینکه نکات جدید زیادی دارد اما بسیاری از نکات ان فاقد بار کنکوری هستند. و یادگیری انها وقت زیادی از شما خواهد گرفت.
وقتی انشالله پزشکی قبول شوید متوجه میشوید که تعدادی زیادی از این نکات از رفرنس های علوم پایه استخراج شده اند!

 

روش مطالعه زیست : عمیق خواندن

بگذارید با یک مثال از کتاب درسی موضوع را برای‌تان روش کنم. مثلاً در فصل 5 سال دوم در مورد حشرات می‌خوانیم که «سیستم تنفسی حشرات از تعدادی لوله‌های درونی به نام نای تشکیل شده است. شاخه‌های نای در سراسر بدن منشعب هستند. تبادل گازهای تنفسی از این انشعابات با سلول‌های بدن به طور مستقیم و بدون نیاز به همکاری دستگاه گردش مواد صورت می‌گیرد». بیایید با هم این قسمت از کتاب درسی را از لحاظ عمیق خواندن بررسی کنیم. در متن کتاب اشاره شده «تعدادی لوله‌ی درونی» یعنی دانش‌آموز دقیقاً باید با تفکر طراح سؤال به متن کتاب درسی نگاه کند. ممکن است طراح به جای واژه‌ی «درونی» واژه‌ی «بیرونی» را قرار دهد؛ بنابراین کسی که متن را به‌دقت نخوانده در چنین تله‌هایی خواهد افتاد. یا مثلاً گفته لوله‌‌ها، دقت کنید حتی باید دقیقاً به این «ها» نیز توجه داشته باشید. ممکن است طراح به جای لوله‌ها» بگوید «یک لوله‌ی درونی». هم‌چنین در عبارت بالا، واژه‌های «نای»، «در سراسر بدن»، «به طور مستقیم» و نیز «بدون نیاز به همکاری دستگاه گردش مواد» بسیار بسیار مهم است.
می‌توانید هنگام مطالعه با استفاده از خودکار‌های رنگی گوناگون آن‌ها را مشخص کنید. مثلاً برای قید‌ها رنگ قرمز، برای شکل‌ها و زیرنویس‌های آن‌ها رنگ سبز و برای متن کتاب درسی و توجه به واژه‌های این‌چنینی نیز رنگ صورتی را انتخاب کرده و های‌لایت کنید.

روش مطالعه زیست : مفهومی خواندن

شاید طراح سؤال در رابطه با این مطلب تستی طراحی کند که یکی از گزینه‌های آن این باشد: «در ملخ هموگلوبین گاز اکسیژن را به ماهیچه‌های عقبی می‌رساند». کسی که عمیقاً درس را خوانده باشد متوجه می‌شود که این گزینه‌ی غلطی است؛ زیرا گفته هموگلوبین اکسیژن را حمل می‌کند. در حالی که گفتیم سیستم گردش مواد دخالتی در تنفس جانور ندارد؛ بنابراین شما با اجرای این مرحله، اصل دوم را نیز پشت سر گذاشته‌اید.

روش مطالعه زیست : ترکیبی خواندن

شما که واژه‌ی «حشرات» را شنیده‌اید باید تمام نکات ترکیبی آن را هم کار کنید اعم از: داشتن گردش خون باز + فراوان‌ترین و موفق‌ترین جانوران در طول تاریخ زمین + دفع اوریک اسید و….
با رعایت این سه اصل و البته مرور‌های متوالی می‌توان درصد خوبی را در این درس کسب کرد. به هیچ وجه نباید در مطالعه‌ی زیست زیاده‌روی کنید. کم نیستند دانش‌آموزانی که وقت ریاضی و فیزیک و عربی را برای زیست صرف می‌کنند و این یک اشتباه محض است.

 

روش مطالعه زیست : چرا می خوانیم اما نتیجه نمیگیریم!

بیشترین سوالاتی که امروز دانش آموزان از ما می پرسیند این است که چرا می خوانیم اما نتیجه نمیگیریم!
برای نتیجه گرفتن تنها خواندن مهم نیست بلکه در کنار خواندن باید خوب خواندن و با برنامه خواندن را نیز بلد باشید.مطالعه شما باید در راستای کسب نتیجه باشد و هرگونه رفتاری خارج از هدف باعث افت تحصیلی شما خواهد شد.باید سعی کنید که مطلبی را که میخوانید به گونه ای مطالعه کنید که بتوانید به تست هایی که از مبحث مورد مطالعاتی شما مطرح خواهد شد پاسخ دهید بدون شک هر درسی روش و تکتبک های مطالعاتی خاص خودش را دارد و با بررسی سوالات کنکور سراسری می توانید خودتان به این روش ها دست پیدا کنید.گروه آموزشی زیست باما در درس زیست شناسی تکنیک ها و روش های خود را برای شما آموزش خواهد داد و با مشاورین ما نیز می توانید در تمامی دروس به بهترین روش و بالاترین نتیجه دست پیدا کنید.

 

روش مطالعه زیست : روش مطالعه زیست شما باید تست زمان دار داشته باشه

تست زماندار هست که شما باید به تعداد تست رو انتخاب کنید و توی زمان مشخص بهشون جواب بدید. آخر سر هم درصد میگیرید و وضعیتتون رو توی اون فصل تخمین میزنید. پیشنهاد من اینه که تو این مرحله به تستای کنکور و سطح بالا جواب بدید و باز هم نکته برداری و علامتدار کردن فراموش نشه. این نکته رو هم درنظر داشته باشید که لازم نیست حتما همه ی این 4 مرحله رو تو یه تایم درس خوندن انجام بدید. شما در طول سال بارها به فصل رو میخونید و فرصت دارید چند باره این مراحل رو تکرار کنید.

مشاوره رایگان با رتبه برتر ها

روش مطالعه زیست : چگونه درصد زیست آزمون را 60 درصد افزایش دهیم؟

میفهمم حالتو. تموم حرفایی رو که میخوای بزنی از برم… تموم فکرای توی سرتو میدونم… چون منم مثل تو بودم دقیقا جای تو همین پارسال رشته ریاضی بود اما درست روز ثبت نام کنکور یک تصمیم مهم گرفتم به خودم گفتم دیگه ترس بسه من درست همون چیزی میشم که میخوام همه گفتند نمیشه نمیتونی اما من میخواستم وپس دیگه نشنیدم نمیتونی هارو نمیشه هارو امکان نداره هارو از فرداش شروع کردم به زیست خوندن اولین بار توی آزمون زیستمو ۷ درصد زدم مشکل من این بود که با یک ذهن کاملا ریاضی می خواستم زیست بخونم فکر می کردم زیستم درسی مثل دينيه باید اولین گزینه درستی که به ذهنت می رسه رو بزنی. وقتی روش زیست خوندنو بدون کمک هیچ کلاس و مدرسی پیدا کردم از خوشحالی بال در آورده بودم اونقدر تلاش کردم که به درصد ۸۰ هم رسیدم و توی کنکور هم ۶۰ درصد زدم سخت بود خیلی جاها خسته شدم اما نااميد؟ نه من به هدفم رسیدم و میخوام این اطمینانو به شما بدم که هیچ چیز غیر ممکن نیست من الان خوشحالم چون همه اون روزا تموم شده چون من موندم و لذت رشتم (خانم صفاریان داروسازی اصفهان)

تحلیل منابع زيست شناسی

نشرالگو

به خیلی از دانش آموزان با هر سطحی این کتاب پیشنهاد میشه. درسنامه هایی با دید جزئی نگری که نگه های جدید و مفیدی در اون وجود داره، و تستهایی با تعداد نسبتا زیاد برای هر درسنامه که به خوبی تمام نکات رو پوشش میده. از ویژگی های خوب این کتاب، داشتن مجموعه سوالات سراسری، سنجش، گزینه ۲ و قلم چی در انتهای هر فصل هستش که میشه به خوبی برای استفاده به عنوان تست زمان دار و افزایش سرعت و تسلط استفاده بشه این کتاب در کنار موج ازمون زیست شناسی برای دوران جمع بندی) از همین انتشارات میتونن مکمل های بسیار خوبی برای نتیجه ی خوب در زیست شناسی کنکور باشن.

گاج IQ

این کتاب از لحاظ سطح تست میشه گفت یکی از بالاترین سطح های دشواری در بین منابع تستی رو داره. تست هایی با سبک های جدید و متفاوت شبیه به سطح کنکورهای اخیر این کتاب رو از منابع دیگه متمایز میکنه سوالات این کتاب به خوبی شمارو به چالش میکشه و نکات خوبی آموزش میده. درسنامه ای نداره و آموزش به صورت تست محور هست و تستها طوری طراحی شده که همه نکات کتاب رو در بر میگیره. اما به دلیل جدیدالتالیف بودن در بعضی تست ها غلط های علمی دیده میشه که چندان خوشایند نیست. برای دانش آموزانی با سطح متوسط رو به بالا به عنوان منبع تکمیلی در کنار یک منبع اصلی درسنامه دار میتونه استفاده

بشه

فاگوزیست

این کتاب ها با محوریت آموزش تالیف شدن و هيچ تستی در اونها دیده نمیشه و به مباحث کتاب های زیست شناسی به صورت موضوعی و با جزییات بالایی پرداخته شده این کتاب تا حدودی نحوه مطالعه زیست شناسی که باید به صورت ترکیبی و با خلاقیت باشه رو به شما یاد میده و دید شمارو نسبت به کنکوری مطالعه کردن زیست تغییر میده تا الان ۸ جلد از این کتابها با موضوعات مختلف مثل گیاهی، قارچ ها، قلب، پیش دانشگاهی 1 و… چاپ شده. این سری کتاب ها برای کسانی که دبیر ندارن، فارغ التحصیل ها و به صورت کلی کسایی که وقت بیشتری دارن توصیه میشه در این سری کتاب ها گاها اطناب و زیاده گویی هایی مشاهده میشه که در سطح کنکور لازم نیست و این سری مطالب در حالی که وقت زیادی از دانش اموز میگیره، ممکنه داوطلب رو گمراه کنه آقای عالی پور پزشکی تبریز

 

متن کتاب را دقیق حفظ کنید. حتی بیشتر از چیزی که تا الان فکر میکردید

این داستان هرسال هست. هر داوطلب کنکوری میلیون ها بار در طول کنکور میشنود که باید کتاب را دقیق بخواند اما متاسفانه بعد از کنکور تازه میفهمد که باید چقدر دقیق متن کتاب را حفظ میکرده. برای همین تاکید میکنم متن کتاب را دقیقا حفظ کنید. حتی دقیق تر از چیزی که الان فکر میکنید. حتی دقیق تر از تاکید من.

سرنوشت شما رو همین متن ساده کتاب تعیین میکنه. درسته که ما میگیم زیست رو باید مفهومی و ترکیبی بخونین اما اینو بدونین 70 درصد سرنوشت زیست کنکور شما رو همین متن ساده کتاب تشکیل میده. متاسفانه بعضی کنودری ها رو میبینیم که بیش از حد دنبال نکته های ریز و ترکیبی و مفهومی میگردن و همین هم باعث میشه از مفاهیم ساده کتاب غافل بشن.

 

 

روش مطالعه زیست شناسی برای دهمی ها

دهمی ها توجه بکنن که درس زیست شناسی شما از فصل دوم که مبحث گوارش میباشد بصورت دقیق و چالشی آغاز میشود و درک پیوسته مطالب بسیار ضروری بوده

در ابتدا یه معرفی کوتاه از یاخته می نماید سپس به بافت های جانوری پرداخته حالا در این راستا نباید به همون یک الی دو صفحه یاخته شناسی قناعت کنید

بله نکات مهم یاخته ها در صفحات مختلف کتاب کاملا بصورت پراکنده بوده

و باید توان تشخیص این نکات و کنار هم اوردن ان ها را داشته باشید

سپس به موضوع بافت شناسی پرداخته  که کاملا مطالبی مرتبط با یاخته ها میباشد

به همین جهت پیوستگی و درک دقیق جمله به جمله کتاب درسی شما یک ضرورت بود

طراحی کتاب به گونه ای انجام شده که بدون کتاب های کمک اموزشی و صرفا با کتاب درسی به نیاز اموزشی خود برسید

 

مشاوره رایگان با رتبه برتر ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *