ساعت مطالعه مهم تره یا کیفیت مطالعه؟

تقریبا همه رتبه های برتر ساعت مطالعه مناسب و پیوسته ای داشتن. حواستون باشه هم کیفیت مطالعه مهم و هم ساعت مطالعه. چون وقتی کیفیت مطالعه ت خوب باشه هر چقدر بیشتر بخونی بیشتر یادمیگیری. گفتن نداره!

خودت رو گول نزن که من کم میخونم اما کیفیت مطالعه م خوبه. چون رقیبات هم زیاد میخونن و هم کییفیت مطالعه شون خوبه

روزی چند ساعت بخوانیم؟

ما در هفته در مجموع 168 ساعت داریم.
خواب: روزانه ۷ ساعت. هفتگی ۴۹ ساعت
کلاس و مدرسه: از ۸ تا ۱ روزانه ۵ ساعت. در هفته میشه ۳۵ ساعت
وعده های غذایی: روزی ۲.۵ ساعت. در هفته میشه ۱۷.۵ ساعت
استراحت های بین درس: روزی ۳ ساعت. هفتگی ۲۱ ساعت
همه اینا رو که از ساعت هفتگی کم کنی میشه ۵۷ ساعت. برای کسایی که مدرسه نمیرن ۸۲ ساعت میشه. بیشتر بچه ها به
۸۲ ساعت هفتگی نمیرسن چون روزی ۲ ساعت رو به فضای مجازی اختصاص میدن. که میشه ۱۴ ساعت در هفته. که اگه
اینو از ساعت مطالعه کم کنیم میشه ۴۳ ساعت. ۴۳ ساعت رو مقایسه کنید با ۵۷ ساعت. باید یه فکر اساسی برای گوشی
بکنیم. به خصوص اینکه موضوع فقط زمان نیست. گوشی انرژی زیادی ازتون میگیره و استرس هاتون رو هم زیاد میکنه.

با فرض اینکه مدرسه نریم، خلاصه ش این میشه:

چرا ساعت مطالعه هر کس مختص به خودشه؟

  1. برهه زمانی داخلش هستی فرق میکنه. کسی که 1 ماه زودتر شروع کرده کلی وضعیتش فرق میکنه
  2. پایه تحصیلی
  3. شرایطی که داری: یکی ممکنه شاغل باشه، فراغ التحصیل باشه، تازه شروع کرده باشه، خنگ باشه(!) و …

اینا همه تاثیر گذارن. ممکنه به یکی که تازه شروع کرده بگیم باید روزی 6 ساعت بخونی. به حرفمون هم گوش کنه اما بعد یک هفته کلن موتورش بیاد پایین و کنکور رو رها کنه.

از افراط و تفریط بپرهیزید

به عنوان مشاور به وفور بچه هایی رو میبینیم که انگیزه شون ناگهانی بالا میره و ناگهانی پایین میاد. این دسته افراد مشاور رو بیچاره میکنن. برای داوطلبان زیادی پیش می آید که یک روز ۱۳ ساعت درس می خوانند اما روز بعد فقط ۶ ساعت مطالعه دارند، در حالی که باید افزایش ساعت مطالعه شما تدریجی باشد نه ناگهانی!مثلا شما باید مجموع ساعت مطالعه خود را در انتهای هر هفته یادداشت کنید و برای هفته بعد حدودا ۴ یا ۵ ساعت به ساعت مطالعه کل هفته تان بیفزایید.

اصلا به این فکر نکن که رقیبا دارن 13 ساعت میخونن اما تو میانیگن 5 ساعت میخونی. همون 5 ساعتت رو بگیر و آروم افزایشش بده. تو این مدت که تو رشد میکنی رقیبات هم کمی رشد میکنن. پس درجا نزن و بیش از حد آروم هم ساعت مطالعه رو افزایش نده. هفته ای 1 ساعت میانگین ساعت مطالعه روزانه رو ببری بالا کافیه

ثبت دقیق ساعت های مطالعه

(داشتن آمار دقیق یعنی انگیزه قوی تر)

اولین قدم این است که باید بدانید در حال حاضر دقیقا چند ساعت مطالعه می کنید؟

بعضی از دانش آموزان می گویند من در روز مدرسه ۶ ساعت و در روز های تعطیل ۱۰ ساعت درس می خوانم، در حالیکه وقتی که ساعت مطالعه خود را دقیق ثبت می کنند، می بینیم این دانش آموز در روز مدرسه ۳ ساعت و در روز تعطیل تنها ۶ ساعت مطالعه کرده است.پس شما با ثبت دقیق ساعت مطالعه تان از حالت ابهام خارج میشوید و آن وقت واقع بینانه تر می توانید برنامه ریزی کنید.

برای ثبت دقیق ساعت مطالعه تان می توانید از ۲ راه استفاده کنید:

استفاده از دفتر برنامه ریزی

طوری که هرروز میزان ساعت مطالعه تان را به طور دقیق یادداشت کنید.

افزایش ساعت مطالعه با برنامه ریزی فشرده

برنامه ریزی فشرده به مغزت یاداوری میکنه که کلی کار داری و وقتی برای تلف کردن نیست. وقتی بدون برنامه ریزی درس میخونی یادت میره که اگه با سرعت کم درس بخونی به کارات نمیرسی. برنامه ریزی نقشه راه کامل بهت نشون میده و خودت هم اگه بخوای، استرس اجازه نمیده کم بخونی.

فراموش نکن که هر چند وقت یکبار برنامه خودت رو بررسی کنی. گاهی از روندی که قبلا پیش بینی کردی فاصله میگیری. اونجا وقت اینه که خودت رو جمع و جور تر کنی

استفاده از کرنومتر

کرنومتر بهترین ابزار برای ثبت دقیق ساعت مطالعه شما است.شما باید تایم تمامی فعالیت های روزانه خود را با کرنومتر ثبت کنید حتی اگر در وسط مطالعه افکاری تمرکز شما را بهم ریختند تا زمانی که تمرکز شما مجددا برگردد را با کرنومتر حساب کنید.در واقع با ثبت دقیق ساعت مطالعه تان به رقابت با خودتان تشویق میشوید و با دیدن آمار مطالعه روز قبلی تان برای امروز تلاش می کنید که حتی کمی آن را افزایش بدهید.و قطعا بعد از گذشت زمانی به ساعت مطالعه ی فوق العاده دست پیدا می کنید.

استفاده از زمان های مرده

شما باید بتوانید از زمان های مرده تان به بهترین نحو استفاده کنید.زمان های مرده شامل زمان های رفت وآمد، زمان های بیکاری در کلاس و…هستند.که شما می توانید در این زمان های مرده به مطالعه خلاصه ها و فلش کارت هایتان بپردازید.

استفاده از زمان های طلایی

معمولا تمام انسان هادریکسری از ساعت های شبانه روز در سطح انرژی بالایی قرار دارند.شما باید بتوانید که این زمان ها را شناسایی کنید تا کار های مهم تان را در آن زمان ها انجام دهید. معمولا زمان اوج انرژی آدم ها صبح است. دانش آموزان در صبح می توانند به راحتی چند ساعت افزایش ساعت مطالعه داشته باشند.

هنگام مطالعه سراغ کارهای حاشیه ای نروید(اصل زندانی شدن)

در زمان هایی که مطالعه می کنید فقط و فقط مطالعه کنید و کار دیگری انجام ندهید. مثلا اگر می خواهید یک ونیم ساعت زیست مطالعه کنید، به خودتان بگویید من در این یک ونیم ساعت حق انجام هیچ کاری مثل گوشی چک کردن، خوردن میوه و…ندارم. در زمان های استراحت هر کاری را می توانید انجام دهید اما در زمان های مطالعه هرگز نباید سراغ کارهای حاشیه ای بروید.

تنظیم خواب

خواب مناسب نقش مهمی در حفظ تمرکز، یادگیری و انرژی روزانه در هنگام مطالعه دارد. اگر در طول روز احساس کرختی و سستی میکنید، به احتمال زیاد تایم خواب مناسبی ندارید. خواب زمانی می تواند مفید باشد که در ساعت ۱۰ شب تا ۲ صبح باشد. زیرا این تایم بهترین زمان برای آرامش ذهن و تکمیل فرایند یادگیری است.

دشمنان وقت را کنار بگذارید

شاید برای شما هم پیش آمده که در حین درس خواندنتان تصمیم گرفته اید فقط به مدت چند دقیقه گوشی تان را چک کنید اما وقتی به خودتان می آیید، می بینید ساعت ها گذشته است. در این مواقع معمولا استرس می گیرید و در بقیه روز هم تمرکز ندارید. پس بهترین کار این است که در سال کنکورتان گوشی را کلا کنار بگذارید.

هنگام مطالعه باید به چند نکته توجه داشته باشید:

چگونه روزی 17 ساعت درس بخوانیم؟

من ساعت مطالعه 15 تا 17 ساعت هم دیدم اما اینا رکورد ساعت مطالعه هستن نه میانگین ساعت مطالعه. بد نیست شما هم ازین رکوردا بزنین. تو خاطره میمونه. تو این چند سالی که مشاوره میدیم کنکوری های موفق، ساعت مطالعه میانگین شون 13 بوده. تو هم هدفت همین باشه.

رسیدن به این ساعت مطالعه هم آنچنان سخت نیست. 6 ساعت میخوابی، 4 ساعت هم صرف استراحت و کارای ضروری میکنی، بقیش رو میخونی؛ میشه روزی 14 ساعت.

اینجور ساعت مطالعه بیشتر مربوط به دوران جمع بندیه. استرست بالاست. وقتی که تقریبا هیچوقت استراحت نمیکنی و فقط درس میخونی

3 پاسخ

  1. سلام
    وقتتون بخير
    مرسي بخاطر راهنماييتون
    به بعضي موارد واقعا توجه نكرده بودم و بخاطر همين تايم مطالعم بجاي اينكه بيشتر بشه بالا و پايين ميشد. الان متوجه شدم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.