کنکور کمپانی

برنامه‌ریزی و مشاوره کنکور

مرحله اول
یه شماره تماس برامون بذاری در اسرع وقت کارشناسان ما تماس میگیرن و به صورت رایگان مشاوره میگیری!
برو بعدی بیشتر میگم
مرحله دوم
جلسه اول رو مشاوره رایگان دریافت کن و با کنکور کمپانی آشنا شو !
یه دونه دیگه برو بعدی
Previous slide
Next slide

برنامه ریزی برای آزمون آزمایشی

فرض کنید آزمون آزمایشی شما ۲ هفته است و ۱۴ روز فرصت دارید.بهتر است از این ۱۴ روز، ۱۲ روز را برای مطالعه و ۲ روز را برای مرور بگذارید.هم چنین سعی کنید در بعد ظهر جمعه ای که آزمون داده اید، برنامه ریزی را برای آزمون بعدی انجام دهید.

آشنایی با بودجه بندی دروس عمومی و اختصاصی

ابتدا باید با سرفصل ها آشنا شوید. سپس مباحث دروس اختصاصی تان را در ۷ دوره مطالعاتی و مباحث دروس عمومی را در ۳ یا ۴ دوره مطالعه کنید.مثلا اگر دین و زندگی ۴ درس است، شما باید این ۴ درس را در ۴ دوره مطالعاتی مطالعه کنید.

تقسیم بندی مباحث در این دوره های مطالعاتی باید بر چه مبنایی باشد؟

تقسیم بندی مباحث باید بر اساس سختی باشد.مبنای تقسیم شما نباید تعداد صفحه باشد.مثلا اگر زیست ۴۲ صفحه است ؛ممکن است دوره اول مطالعاتی شما ۱۰ صفحه و دوره بعدی ۵ صفحه باشد. چون ۵ صفحه دوم نسبت به ۱۰ صفحه اول سخت تر است.

در هر روز چند درس باید بخوانیم؟

شما باید هر روز ۲ درس عمومی و ۳ درس اختصاصی بخوانید.طوری که اگر می خواهید هر روز ۳ درس اختصاصی بخوانید بهتر است، ۲ درس را ثابت و ۱ درس را به صورت چرخشی و یک در میان مطالعه کنید. توصیه میشود یک درس اختصاصی ثابت تان، زیست و دیگری بر اساس سختی مباحث آزمون باشد.مثلا اگر بودجه بندی درس فیزیک در این آزمون از شیمی سخت تر است ، درس فیزیک را ثابت قرار می دهیم.

مرور قبل از آزمون

لازمه داشتن یک مطالعه هدفمند و صحیح این است که مباحث مطالعه شده حتما مرور شوند تا سر جلسه به راحتی قابل یادآوری باشند. برای مرور می توانید از ۳ روش زیر استفاده کنید:

  • مرور کتاب و جزوه ی درس: در زمان مرور باید وقت خود را برای مرور مطالب مهم و جاهایی که علامت زده اید و حاشیه نویسی کردید، بگذارید.
  • مرور تست های قبلا زده شده و زدن تست های جدید
  • مرور خلاصه نویسی ها:این نوع مرور، بهترین و مطمئن ترین نوع مرور است که از هر جزوه خلاصه نویسی شده هر شخص دیگری بهتر است چرا که خودتان بر اساس سطح یادگیری خود نوشته اید و آشنایی کامل با ضعف های خود دارید.

بهتر است ۲ روز قبل آزمون را برای جمع بندی و مرور بگذارید.حال به شما پیشنهاد میشود مطالعه شما در روز اول مرور به صورت زیر باشد:

  • از صبح تا ۵ بعد ظهر: خواندن متن زیست و نکات درس نامه و نکاتی که در حاشیه کتاب زیست یادداشت کردید، خواندن حفظی های شیمی، مرور فرمول های ریاضی و فیزیک و شیمی.
  • حوالی ۵ عصر تا ۱۱شب:خواندن و مرور لغت و تاریخ ادبیات، مرور خلاصه قواعد عربی، مرور گرامر و لغات زبان انگلیسی و مرور متن دینی با دقت زیاد به خصوص آیات.

در روز منتهی به آزمون بهتر است یک آزمون با سر فصل مشترک با آزمون تان از خودتان بگیرید و شرایط آزمون را برای خودتان شبیه سازی کنید.(مثلا آزمون پارسال همان موسسه)

چه کار کنیم از آزمون ها عقب نیفتیم؟

وسواس در مطالعه را کنار بگذارید

برخی از داوطلبان برای مطالعه ۵ خط یا یک پاراگراف چند ساعت زمان صرف می کنند.تا مثلا به ۱۰۰ درصد مطالب مسلط شوند.برای فرار از این دام مطالعاتی باید در ابتدای شروع مطالعه‌، مدت زمانی را مشخص کنید و مقید به زمان مشخص شده برای اتمام مطالعه باشید.

اجتناب از منابع متعدد و پرحجم

برای هر درس بهتر است روی ۱ یا ۲ منبع تمرکز کنید.چون شما زمان این را ندارید که تعداد زیادی تست، کتاب، درس نامه و جزوه بخوانید و این کار جز دلسردی نتیجه ای برایتان نخواهد داشت.

از زمان های مرده استفاده کنید

سعی کنید از زمان های مرده خود مثل زمان رفت و آمد ها، زمانی که در سرویس مدرسه هستید، زمان قبل از خواب و…برای مطالعه خلاصه نویسی ها و فلش کارت ها استفاده کنید.

کمیت را فدای کیفیت نکنید

اگر زمان کمی در اختیار دارید که با مباحث آزمون تناسب ندارد، شما چاره ای جز حذف ندارید.اگر به سرفصل های آزمون نمی رسید کمیت را فدای کیفیت نکنید.۷۰ درصد حجم مطالعاتی را در نظر بگیرید و همان را خوب بخوانید.

چند نکته نهایی:

  • بهتر است بین مطالعه و تست حداقل ۱ روز فاصله باشد اما در دروس اختصاصی بین مطالعه و تست فاصله ندهید تا فرمول ها در ذهن شما ثبت گردد.
  • در این فاصله ۲ هفته ای در هفته اول چگال دروس عمومی را کمتر از دروس اختصاصی در نظر بگیرید اما حواستان باشد اگر بخش زیادی از مطالب حفظی را در روز های پایانی بخوانید، شاید در آزمون آزمایشی موفق باشید اما در بلند مدت دچار مشکل خواهید شد.
  • اجازه ندهید حجم مطالب نخوانده هر آزمون زیاد شود.
  • پس از چند مرحله آزمون، آزمون جبرانی یا ایستگاه مرور وجود دارد.این فرصت را دریابید و کار درس هایی که نتوانستید خوب از پس شان بر بیایید، تمام کنید.
  • برنامه ای تنظیم کنید که زمان جبرانی حتما داشته باشد.جمعه ها را به عنوان زمان جبرانی قرار دهید تا اگر به هر دلیلی موفق به مطالعه مبحث خاصی در طول هفته نشدید، آن مبحث را در جمعه مطالعه کنید.https://www.konkurcompany.ir/%d8%b1%d8%a7%d9%87%da%a9%d8%a7%d8%b1-%d9%87%d8%a7%db%8c-%da%a9%d8%a7%d9%87%d8%b4-%d8%aa%d8%b9%d8%af%d8%a7%d8%af-%d8%a7%d8%b4%d8%aa%d8%a8%d8%a7%d9%87%d8%a7%d8%aa راهکار های کاهش تعداد اشتباهات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همین الآن با یک مشاور رتبه برتر تماس بگیر!

دسته بندی مطالب

مطالب مرتبط